מאמרים

 • עמוד ראשי
 • מאמרים
 • יש מאות אבנים טבעיות שמשמשות לעיצוב ולריצוף בתים פרטיים ושטחים מסחריים. יש גם מאות חומרי איטום בשוק, אז איך תדעו לבחור בסילר הנכון לאבן שלכם?

יש מאות אבנים טבעיות שמשמשות לעיצוב ולריצוף בתים פרטיים ושטחים מסחריים. יש גם מאות חומרי איטום בשוק, אז איך תדעו לבחור בסילר הנכון לאבן שלכם?

האם לבחור בחומר איטום על בסיס מים או על בסיס ממס?

לחומרי האיטום יש כמה תכונות שצריך לשים לב אליהן, כשהראשון והחשוב ביותר הוא כושר ההיספגות של הסילר. חומר האיטום אמור לחדור מבעד לנקבוביות האבן על מנת שיוכל לאטום את האבן ולמנוע היווצרות כתמים.

בשוק זמינים שני סוגים של סילרים: על בסיס של מים ועל בסיס של ממס (סולבנט). ההבדלים העיקריים ביניהם: מולקולות המים גדולות יותר ושל הממס קטנות יותר.

סילר על בסיס מים בדרך כלל יהיה זול יותר מאשר על בסיס ממס. אבל, אם האבן היא צפופה ופחות נקבובית, כמו הגרניט, אז סילר על בסיס מים כנראה לא יצליח לחדור לאבן.

אם תשתמשו בסילר על בסיס ממס על אבן עם נקבוביות, כמו אבן גיר, האבן תגמע עד מהרה את כול החומר שאתם שופכים עליה והסילר לא יעשה את העבודה.

כלומר, כדי שאפשר יהיה לבצע את עבודת האיטום בלי לבזבז זמן וכסף, חשוב להתאים את סוג הסילר לסוג האבן. לכן, סילר על בסיס מים מתאים לאבן נקבובית עם רמת ספיגה גבוהה יותר; וסילר על בסיס ממס מתאים לאבן צפופה עם רמת ספיגה נמוכה.

איזו אבן סופגת יותר ואיזו פחות?

רמת הספיגה של האבן נקבעת לפי מידת הנקבוביות שלה:

 • אריחי גרניט – הן אבנים צפופות ואטומות – Impervious, ועמידות גבוהה בפני ספיגת נוזלים.
 • אריחי טרוורטין, אבן חול וצפחה – הן אבנים אטומות למחצה, עם רמת ספיגה בינונית.
 • אריחי אבן חול – הן אבנים נקבוביות עם רמת ספיגה גבוהה ורגישות רבה יותר להיווצרות של כתמים.

רמת הספיגה של האבן נקבעת גם לפי סוג הגימור:

 • אבנים מלוטשות – מאופיינות ברמת ספיגה נמוכה יותר.
 • אבנים בעיבוד סתור (tumbled) או שרוף – מאופיינות ברמת ספיגה גבוהה יותר.

האם לבחור בחומר איטום מבריק או מט?

מאפיינים אחרים שמבדילים בין סוגי הסילרים השונים, מתיחסים לסוג האיטום של פני השטח. אפשר להשיג סילרים ברמות שונות של בוהק, החל במט וכלה במבריק. וזהו המקום שבו אנשים לפעמים שוגים, כי אתם לא אמורים לקנות פוליש או גימור ממשהו שנמצא בתוך בקבוק. הגימור קובע כיצד האבן תראה, במראה מט (honed) או מבריק (polished). אם אתם קונים אריחי מט ורוצים שהם יבריקו, אז מלכתחילה הייתם צריכים לבחור באריחים מבריקים, או להעסיק אדם שיבריק את האריחים עבורכם.

חברת AKEMI® מציעה סילר בגימור מט שמספק מראה חצי רטוב שאינו מבריק; וסילר בגימור משי שמספק מראה מבריק.

חומר איטום חדשני אחר של AKEMI®, הוא ה-Nano effect, סילר אוטם בטכנולוגיית ננו שמשתמש בצורן (סוג החול ממנו מייצרים זכוכית). מוצר זה נספג באבן ומשמש לדחיית מים, גריז ושמן ומתאים לטיפול באבנים טבעיות כמו שיש, אבן גיר, גרניט, טרוורטין וצפחה. המוצר מתאים במיוחד למטבחים, חדרי אמבטיה או שולחנות. חומר זה לא מתאים לטיפול נקודתי, השפעתו על הצבע קטנה מאוד, אם בכלל, הוא עמיד בפני קרני VU ומעולה בהפחתת צבירת מים ואבק בתנאי לחות.

מה זה חומר איטום מדגיש (enhancer)?

חומרי איטום אוטמים את האבן ומדגישים, או מעצימים, חלק מצבעי האבן. שימו לב שרוב המדגישים לא ממש עמידים בפני קרני השמש (UV). AKEMI® מציעה סוגים שונים של חומרי איטום שגם מדגישים את המרקם ואת הצבעים הטבעיים של האבן.

לכו בעקבות ההוראות…

הבעיות הגדולות ביותר עם חומרי איטום, מלבד השימוש בסילר שלא מתאים לאבן, הוא יישום שגוי או ביצוע שלא נאמן להוראות היצרן. רוב האנשים שמים יותר מדי חומר ואז לא מצליחים להסיר את העודפים. לכן, העצה הטובה ביותר כשמדובר בחומרי איטום היא להתייעץ עם אדם שיש לו ידע וניסיון בתחום.

שיתוף התוכן באמצעות:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

מוצרים שקשורים למאמר זה:

  מחפשים ייעוץ מקצועי? יש לכם שאלה?

  חייגו לטל. 03-6444039 או השאירו פניה, ונציג משרדינו יחזור אליכם בהקדם האפשרי.

  מחפשים ייעוץ מקצועי? יש לכם שאלה?
  נשמח לשמוע מכם

  חייגו לטל. 03-6444039 או השאירו פניה, ונציג משרדינו יחזור אליכם בהקדם האפשרי.